Archiwum 01 marca 2018


Jakie bakterie występują w jamie ustnej
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Zdrowie 
01 marca 2018, 13:33

Według badań, nasza jama ustna jest idealnym środowiskiem dla niemal 700 gatunków bakterii. Brzmi przerażająco, lecz trzymanie się prostych zasad codziennej higieny sprawia, że nie musimy się tym tak przejmować. Jednakże, w naszych organizmach zachodzą z czasem różne zmiany, to samo dotyczy też naszych nawyków i działań, oraz pewnych zaniedbań. Z tego też powodu, możemy szybko paść ofiarą bakterii i grzybów, dla których ciepłe, wilgotne wnętrze naszych ust będzie idealnym domem. Co więcej, ze względu na zmiany w naszej florze bakteryjnej, ilość pewnych bakterii może maleć, podczas gdy innych będzie przybywać. Zmiany te mogą także doprowadzić do tego, że w naszej jamie ustnej zadomowią się drobnoustroje, których normlanie próżno tam szukać. Optymistycznie nie nastraja też fakt, że pewne bakterie atakujące zęby mogą doprowadzić także do infekcji innych części ciała, chociaż i tak najczęściej możemy się spodziewać chorób przyzębia czy próchnicy.

 

Bakterie powodujące próchnicę

 

Za próchnicę najczęściej odpowiadają gatunki Lacobacillus rhamnosus, Streptococcus mutans i Streptococcus gordonii. Ich głównym źródłem pożywienia są węglowodany, które z łatwością znajdą w resztkach jedzenia tkwiących nam między zębami. Bakterie te wytwarzają kwasy obniżające pH w naszych ustach, co powoduje łatwiejsze uszkodzenie szkliwa oraz powstawanie ubytków. Bakterie te atakują przede wszystkim korony zębowe, co może doprowadzić do przedostania się ich do kanalików zębowych, dzięki wytwarzanym substancjom. Tworzą też one płytkę nazębną, która następnie przeradza się w kamień nazębny powodujący choroby przyzębia, jeśli dalej będziemy zaniedbywać higienę jamy ustnej.

 

Nieświeży oddech

 

Niektóre szczepy bakterii lubują się w białku i komórkach nabłonka w naszej ślinie. W kontakcie z bakteriami, wytwarzają one lotne związki siarki, które powodują, że nasz oddech nabiera brzydkiego zapachu. W języku medycyny, nazywamy to halitozą. Najskuteczniejszymi środkami do walki z tym nieprzyjemnym problemem są jony cynku, tymol, olej eukaliptusowy czy tez wyciąg z mięty i innych ziół.

 

Grzyby

 

Grzyby, szczególnie te z rodziny Candida, również mogą znaleźć nowe środowisko w naszej jamie ustnej. Jest to oczywiście zależne od naszej równowagi flory jamy ustnej – zachowanie jej sprawia, że nie odczujemy nawet obecności tych grzybów. W innym wypadku jest jednak gorzej – drożdżaki rozmnażają się szybciej niż niejedna bakteria, prowadząc do kandydozy jamy ustnej. Poznamy ją po białych pleśniawkach na błonach śluzowych. W najgorszych (i, na szczęście, rzadko występujących) przypadkach, może dojść do leukoplatii włochatej, która jest uznawana za stan przedrakowy.

 

Na szczęście, obecny rynek higieny jamy ustnej pozwala nam na wybór spośród szerokiej gamy produktów, dzięki którym możemy szybko i skutecznie pozbyć się bakterii. Podstawą jest jednak dbanie o codzienne mycie zębów.