Kategoria

Porady


Jak dbać o zęby w ciąży?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: szczotkowanie   mycie zębów   stomatolog   dentysta   higiena jamy ustnej   higiena   ustna   jama   zęby   dziecko   ciąża  
10 grudnia 2018, 08:54

 

 

Okres ciążowy to nie tylko radość, ale też moment, w którym nasze zęby zostają wystawione na ciężką próbę. Ciągłe podjadanie, zaburzenia hormonalne, do tego utrudnione leczenie kompleksowe – czynników, przemawiających za zadbaniem o zęby zanim w ogóle zdecydujemy się zajść w ciążę jest sporo. Znieczulenie stosowane u dentysty może bowiem zaszkodzić płodowi, to samo tyczy się prześwietlania jamy ustnej, celem ustalenia, czy chory ząb da się wyleczyć. Zanim więc zostaniemy mamami, konieczne jest usunięcie wszystkich ubytków i zadbanie o zęby na tyle, aby nie doszło do większych problemów, podczas gdy będą one narażone na większe oddziaływanie kwasów podczas ciąży.

 

Próba ognia

 

Zęby mają to do siebie, że chociaż chroni je niezwykle trudna powłoka, tak bakterie stopniowo potrafią przebić się do ich wnętrza, niszcząc ich strukturę. Dzieje się tak ze względu na dokarmianie drobnoustrojów resztkami jedzenia, z których czerpią one węglowodany. Przetwarzając je, bakterie wytwarzają kwasy, które rozpuszczają koronę zęba. A ponieważ mamy w okresie ciąży podjadają bardzo często, powinniśmy skupić się na spożywaniu zdrowszej żywności, pokroju chociażby jabłek. Nie ma sensu fundować sobie pizzy w samym środku nocy.

 

Kolejnym problemem w okresie ciąży jest też opuchlizna dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów. Stan ten jest, wbrew pozorom, całkowicie normalny i ustępuje samoistnie niedługo po porodzie. Należy jednak zachować pewną ostrożność podczas nitkowania zębów, aby nie podrażnić dziąseł jeszcze bardziej.

 

Innym problemem są też dobrze wszystkim znane poranne nudności. Z ich powodu, na szkliwie osadza się osad, przez który może dojść do jego erozji. Z tego też powodu, należy unikać mycia zębów zaraz po wymiotach. Naturalna powłoka, chroniąca szkliwo przed starciem się, potrzebuje około 30 minut na regenerację. Do tej pory, lepiej jest po prostu wykorzystać płyn do płukania jamy ustnej. Oczywiście bez alkoholu w jego składzie.

 

A jeśli ząb i tak nas boli? W dalszym ciągu wypada iść do dentysty. Współczesny gabinet posiadać będzie odpowiedni sprzęt, dzięki któremu możliwe będzie wyleczenie zębów, bez ryzyka zaszkodzenia dziecku.

 

Szkodliwość fluoru - fakt czy mit?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: szczotkowanie   fluor   mycie zębów   pasta do zębów   pasta   próchnica   zęby   higiena jamy ustnej   higiena   ustna   jama  
20 listopada 2018, 09:04

 

Wiele osób krzyczy o szkodliwości fluoru zupełnie jakby była to trucizna, która zabija z czasowym opóźnieniem. Trudno stwierdzić, czy mają zbyt małą świadomość tego, jak ważny jest fluor, czy po prostu są ignorantami, próbującymi wypromować alternatywne rozwiązania. Tak czy inaczej faktem jest, że fluor to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zębów. Wzmacnia szkliwo, co sprawia, że stają się one bardziej odporne na próchnicę. Skąd zatem pomysł, że fluor może być szkodliwy? W tym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Fluor – co to takiego?

Fluor jest pierwiastkiem, który stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Jak już wspomnieliśmy, wzmacnia on szkliwo dzięki temu, że wpływa na metabolizm płytki nazębnej, co sprawia, że chroni zęby przed wystąpieniem próchnicy. Od tego jaki mamy poziom fluoru będzie zależało przede wszystkim to, w jakiej kondycji są nasze zęby. Nie ulega to nawet najmniejszej wątpliwości. Zbyt mała ilość fluoru prowadzi do wystąpienia pęknięć na powierzchni zębów. Oznacza to, że stają się one mniej odporne na kwaśne środowisko panujące w jamie ustnej. Dlatego tak ważnym jest codzienne dostarczanie fluoru zębom. Najlepiej w tym celu stosować pastę nasyconą tym pierwiastkiem.

Pierwiastek ten znajdziemy także w innych produktach. Jego największym źródłem jest zdecydowanie woda pitna za sprawą tego, że została nasycona fluorkami. Można go znaleźć także w produktach spożywczych. Głownie w herbacie, produktach zbożowych czy rybach.

Fluor – szkodliwy dla zębów czy nie?

Jak każdy pierwiastek, tak i fluor w nadmiarze może powodować wystąpienie skutków ubocznych wynikających z przedawkowania. Najgroźniejszym z nich jest zdecydowanie pojawienie się choroby – fluorozy. Polega ona na tym, że zęby stają się pokryte kredowymi plamami, które z czasem ciemnieją, sprawiając, że uzębienie zaczyna się kruszyć. Jednak, by do tego doszło musielibyśmy pić fluoryzowaną wodę (w Polsce nie jest ona fluoryzowana) i jeść pastę do zębów łyżeczkami. Wiele osób na tyle boi się jej wystąpienia, że stosuje wyłącznie pasty ziołowe, niezawierające tego pierwiastka. Mogą w ten sposób doprowadzić do jego niedoboru, a co za tym idzie – osłabienia twardości szkliwa i obniżenia wytrzymałości kości.

Podsumowanie

Fluor jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na zakup produktów do higieny jamy ustnej. Musimy jednak obchodzić się z nim odpowiednio. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, którzy muszą mieć pastę odpowiednio dobraną do wieku. U młodszych dzieciaków trzeba pilnować, by pasta zawierająca fluor nie była przez nie połykana. Dzięki takiej ochronie zęby zachowają się w dobrej kondycji.

Woda smakowa - jaki ma wpływ na zęby?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: woda smakowa   smakowa   ustna   jama   higiena jamy ustnej   woda   próchnica   jama ustna   zęby  
17 września 2018, 08:49

 

Wody smakowe stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Ich słodki smak kusi nas atrakcyjnością. Musimy jednak mieć świadomość, że taka woda została sztucznie dosłodzona. Jak wiemy cukier szkodzi zębom. Z tego też powodu warto poświęcić chwilę na refleksję zanim pobiegniemy do sklepu, by kupić wodę w naszym ulubionym smaku. Okazuje się, że wcale nie jest ona zdrowa. O tym dlaczego tak sądzimy, napiszemy w tym artykule.

Dlaczego woda smakowa niszczy zęby?

Przede wszystkim dlatego, że jest sztucznie naładowana substancjami chemicznymi, które mają bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Już samo to, że wody zawierają w swoim składzie cukier, powinno dać nam do myślenia. Poza wyglądem, są przecież bezbarwna cieczą, nie przypominają w niczym wody mineralnej czy źródlanej. Ich niewinny wygląd to tylko zasłona dymna, za którą kryją się konserwanty, regulatory smaku i sztuczne aromaty. Należy o tym pamiętać, gdyż wszystkie te substancje mogą powodować zarówno nadwagę, jak i cukrzycę czy próchnicę zębów. Skutki spożywania takiego napoju są więc poważne. Jedna butelka może zawierać nawet ponad 200 kcal. To bardzo dużo. Moglibyśmy równie dobrze zjeść 2 banany, a te byłyby na pewno dla nas zdrowsze.

Skutki picia wody smakowej

Jak pisaliśmy wcześniej, woda smakowa może wywierać negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Choroby takie jak nadwaga czy cukrzyca nie mieszczą się w sferze żartu. Są bardzo poważne, o czym przekonać się może każda osoba znająca kogoś, kto cierpi na któreś z tych schorzeń. Poza zgubnym wpływem na cały organizm, woda smakowa wpływa także na zdrowie jamy ustnej. Jak to możliwe? Ano tak, że zawarte w niej substancje słodzące, konserwanty, regulatory kwasowości czy aromaty smakowe przyczyniają się do powstania próchnicy? Dlaczego? Ze względu na to, ze przyczyniają się do rozwoju kwasowej erozji szkliwa. Podkreślimy raz jeszcze, to nie żart.

Inne napoje niszczące zęby

Na pierwszy ogień oberwie się słodkim napojom gazowanym. To one ze wszystkich dostępnych na rynku produktów, są najbardziej naszprycowane chemią. Przerażające jest to, ze coraz więcej dzieci je spożywa. Powinno się ograniczyć ich przyjmowanie najbardziej jak to jest możliwe. Najlepiej byłoby nie spożywać ich wcale. Dziwi fakt, że ludzie nie przestają ich pić mimo, że tyle mówi się o ich szkodliwości. Ponoć można się od nich uzależnić. Może to właśnie powód, który stoi za tym, że nadal je spożywamy.

Kto może korzystać z nici dentystycznych?...
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: nić dentystyczna   higiena jamy ustnej  
08 maja 2018, 10:05

 

Teoretycznie produkty tak łatwo dostępne na rynku powinny być bezpieczne dla każdego. Skoro bowiem każdy może je bez problemu kupić, każdy też powinien móc spokojnie je stosować. Zawsze istnieją jednak pewne wskazania do zastosowania bardziej specjalistycznych, medycznych artykułów. Choć nić dentystyczna może dać wspaniałe efekt, nie każdy powinien z niej korzystać.

 

Kto nie może z nich korzystać?

 

Takiej nici nie poleciłoby swoim pacjentom większość stomatologów dziecięcych. Nie mogą być one bowiem używane przez osoby bardzo młode, czyli te, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia. Starsze już dzieciaki dobrze poradzą sobie z nitkowaniem, a zabieg nie doprowadzi u nich do żadnych skutków ubocznych. Jeśli chodzi natomiast o osoby dorosły, zazwyczaj uważają one, że mogą sięgać po te produkty występujące na rynku bez żadnych ograniczeń. Istnieje tu jednak pewien wyjątek, o którym należałoby wspomnieć. Osobom niepełnosprawnym ciężko by było bowiem przeprowadzić rzetelne nitkowanie. Dla nich nić dentystyczna będzie trudna do utrzymania w dłoniach, dlatego one mogą ją zastąpić szczoteczką albo wspomóc się specjalnymi uchwytami na nici. Dzięki uchwytom można nitkować zęby przy użyciu tylko jednej ręki.

 

Jak wybrać nić?

 

Wybierając dla siebie nić w sklepie, trzeba wybrać tą, która będzie odpowiednia dla indywidualnego stanu uzębienia. Istnieją bowiem aż trzy, klasyczne grubości nici. Niektóre służą do czyszczenia większych przestrzeni międzyzębnych, inne pomagają pielęgnować aparaty ortodontyczne. Nici typu Super Floss posłużą natomiast osobom posiadającym na zębach mosty. Charakteryzują się one gąbczastą strukturą, która potrafi zwiększyć swoją objętość i szerokość przy kontakcie z ludzką śliną. Cieńsza nić dentystyczna pozwoli natomiast oczyszczać zęby ściśle do siebie przylegające. Jest także optymalna dla osób mających problemy z krwawiącymi oraz wrażliwymi dziąsłami. To tylko znaczy, że na rynku istnieje tak szeroka gama przeróżnych nici dentystycznych, iż każdy zdoła dostosować je do swojego aktualnego stanu uzębienia.

Podział irygatorów dentystycznych
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: irygator   irygatory  
10 sierpnia 2017, 11:17
Jeśli jakiś produkt dobrze się sprzedaje, jego producent zazwyczaj zaczyna go tworzyć w różnych wariantach. Stara się tym samym dopasować do gustu i upodobań jak największej ilości klientów, by oni z chęcią wybierali jego artykuły. Nawet irygator dentystyczny, dawniej towar niezbyt popularny, dziś doczekał się już swoich dwóch wersji. Pierwsza to ta stomatologiczna, a druga to ta bezprzewodowa.
 

Sprzęt do używania w domu

 
irygatorIrygator prawdopodobnie planujemy kupić dla siebie samych, więc będziemy z niego korzystać przeważnie w swoim domu albo mieszkaniu. W tych obiektach mamy stały dostęp do prądu, zatem nie jest dla nas problemem to, że nasze urządzenie będzie działać wyłącznie po uprzednim podłączeniu go do kontaktu. Takie parametry ma irygator stacjonarny. Charakteryzuje go większy rozmiar oraz większy pojemnik służący do przechowywania płynu. Zazwyczaj też stacjonarny irygator dentystyczny może pracować pod wysokim ciśnieniem, zużywając się o wiele wolniej niż alternatywny dla niego irygator przenośny. Ten drugi wariant irygatora też jednak może nam się przydać, jeśli tylko jesteśmy aktywnymi podróżnikami i chętnie opuszczamy swój dom rodzinny, udając się na dalekie wyprawy. W podróży, czyli np. w trakcie jazdy autokarem, raczej nie skorzystamy z irygatora stacjonarnego, ale już z irygatora przenośnego owszem. Nie musimy bowiem podłączać go do prądu, by mógł on działać. Ten typ irygatorów zasilany jest zwykle przez baterię albo specjalny akumulatorek.
 

Irygator bezprzewodowy

 
Pracuje więc idealnie w każdym miejscu, aż do czasu wyczerpania się jego baterii. Potem możemy podładować je z powrotem w swoim domu. Prawdopodobnie w naszym życiu mogłyby się nam przydać oba typy irygatorów. Zanim sięgniemy po jeden z nich, zastanówmy się, czy takiego przyrządu bardziej potrzebujemy w podróży, czy jednak w swoim domu. Dostosujmy swój nowy irygator dentystyczny do wyciągniętych wniosków, a na pewno zagwarantuje on nam to, czego od niego oczekujemy. Zmieni jakość naszej codziennej pielęgnacji zębów, poprawiając jej skuteczność.
Jak należy dbać o jamę ustną?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: higiena   jama ustna  
30 czerwca 2017, 13:27
Budowa ludzkiego ciała i organizmu zawsze jest mniej więcej taka sama, zatem każdy człowiek może dbać o siebie w dość podobny sposób. Robiąc to, należy skupiać się nawet i na jamie ustnej, tym bardziej że to z nią ludzie miewają coraz to większe problemy. Jej stan zazwyczaj nie jest nawet zbliżony do tego idealnego, co znaczy, że należy jak najszybciej go poprawić. By to zrobić, wystarczy w końcu zainteresować się higieną jamy ustnej i właściwie ją przeprowadzać.
Higiena jamy ustnej rozpoczyna się już od samego żywienia.
 
Osoba, która od rana do wieczora objada się produktami bogatymi w cukier, raczej nie może cieszyć się buzią wyzbytą z bakterii. Dla nich idealnym środowiskiem jest właśnie to słodkie, dlatego nie wolno do niego doprowadzać. Na szczęście nawet walka z bakteriami jest całkowicie możliwa, a chcąc ją poprowadzić, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie do niej narzędzia. Szczoteczka do zębów i antybakteryjna pasta świetnie tutaj człowiekowi posłużą. Wystarczy sięgać po nie z samego rana oraz wieczorem (po zjedzonej kolacji), by w jamie ustnej nigdy nie zalegały resztki posiłków, jakie wywołują właśnie przeróżne i szkodliwe bakterie. Niekorzystny odczyn pH jamy ustnej błyskawicznie zmieni natomiast specjalistyczny płyn do płukania. Nie musi to być koniecznie produkt najdroższy, pochodzący z najlepszej apteki, bo i klasyczny preparat drogeryjny powinien odpowiednio zadziałać.
 
Najważniejsze w tych działaniach jest natomiast to, by sumiennie się ich trzymać i się zbyt szybko nie poddawać. Tylko systematyczna higiena jamy ustnej może być efektywna, dlatego tak konieczne jest jej regularne przeprowadzanie.
 
Każdy jest w stanie sam zadbać o higienę swojej jamy ustnej i każdy zdoła zrobić to szybko, przyjemnie i zupełnie bezboleśnie. Wystarczy, że będzie pamiętać o kilku podstawowych zabiegach - o myciu zębów, nitkowaniu ich i płukaniu buzi specjalistycznymi preparatami. Połączenie tych trzech metod może zagwarantować niezwykłe rezultaty, które bardzo szybko zaczną się pojawiać.
Jak dbać o zęby nadwrażliwe?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: zęby   nadwrażliwość   nadwrażliwe zęby  
04 kwietnia 2017, 13:24
Od jakiegoś czasu przy pewnych sytuacjach odczuwasz silny ból, który wychodzi prosto z twojej jamy ustnej. Zastanawiasz się, czym mógł on być wywołany i dochodzisz do wniosku, że musi tutaj chodzić o nadwrażliwość zębów. W końcu ten ból nie towarzyszy ci zawsze, a pojawia się dopiero wtedy, gdy zaczynasz jeść zimne czy bardzo gorące artykuły spożywcze. Nieraz występuje on również na zewnątrz, przy silniejszych wiatrach czy większych mrozach - każdej, gwałtownej zmianie temperatury. Takie objawy rzeczywiście pasują do nadwrażliwości, więc na 99% z nią właśnie musisz się zmagać. A jak sobie z nią poradzisz? Stosując pielęgnację dopasowaną do tego rodzaju schorzeń.
 
Pierwszym krokiem do zadbania o zęby nadwrażliwe na pewno będzie ich dokładne czyszczenie. Dowiedziałeś się już zatem, że najdokładniej zęby oczyszcza szczoteczka elektryczna, kupiłeś ją, a jednak nawet przy samym myciu nią zębów czujesz lekki ból. Prawdopodobnie wydałeś pieniądze na coś, czego absolutnie nie możesz używać, bo mogłeś kupić szczoteczkę o twardym, sztywnym włosiu. Czy chciałbyś jeździć nim po swoich nadwrażliwych zębach? Raczej nie, więc wyrzuć zawierającą je szczoteczkę do kosza, by przypadkiem już więcej po nią nie sięgnąć. Oczywiście na jej miejscu musisz postawić inny produkt, aby dalej móc regularnie i dokładnie myć swoje zęby, robiąc to jednak już znacznie delikatniej i spokojniej. Po nową szczoteczkę dostosowaną do nadwrażliwości wybierz się najlepiej do apteki, by to farmaceuta pokazał ci, jaka szczoteczka elektryczna będzie dla ciebie i twoich zębów najlepsza. Coś będziesz też musiał na nią nakładać, więc dokup do niej od razu pastę przeznaczoną dla zębów wrażliwych i ze swoimi udanymi zakupami wróć do domu. 
 
Każde działania należy dostosowywać do konkretnej sytuacji. Nim więc zaczniesz planować całą pielęgnację swoich zębów i zanim kupisz jakiekolwiek produkty typowo higienicznie, zorientuj się, co ci dolega, by potem odpowiednio walczyć z tą dolegliwością. Właściwa pielęgnacja zawsze ułatwi ci tę walkę.
Rynek szczoteczek elektrycznych
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: szczoteczka   szczoteczka elektryczna   szczoteczki   szczoteczki do zębów  
10 stycznia 2017, 15:12

Nowe firmy pojawiają się na rynku bezustannie, dlatego my musimy cały czas kontrolować rynek, by być na bieżąco z jego najnowszymi propozycjami. Wśród nich już od dawna znajdujemy szczoteczki elektryczne, ponieważ firmy chętnie skupiają się na ich produkcji, wiedząc, że szczoteczka elektryczna jest bardzo pożądanym sprzętem. Sami na pewno też chcielibyśmy ją mieć, więc jeśli dalej takiej szczoteczki nie posiadamy, próbujemy zapoznać się z tym rynkiem szczoteczek, by wybrać z niego coś dla siebie. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomagają nam na szczęście rozmaite strony, które dla nas recenzują i opisują poszczególne sprzęty dostępne w tradycyjnych sklepach.

Strona opisująca i oceniająca szczoteczki

Musimy zatem znaleźć najpierw taką stronę internetową, od razu najlepiej szukając tej, która opublikowała cały ranking szczoteczek elektrycznych. Oczywiście ranking ten będzie na pewno ogromny, bo szczoteczek elektrycznych występuje w sklepach mnóstwo, jednak nie musimy zapoznawać się od razu z wszystkimi rodzajami tych produktów. Ranking pozwala nam bowiem ustalić, na jakiej zasadzie chcemy szukać produktów, zatem bez problemu zaznaczymy w nim, od jakiej ceny możemy kupić szczoteczkę. Jeśli już jakaś bardziej nas zainteresuje, otwórzmy ją na oddzielnej karcie swojej przeglądarki internetowej, a szczoteczka elektryczna pokaże nam się w całej okazałości, a obok niej pojawią się informacje na jej temat.

Odpowiednie mycie zębów

Na dole strony znajdziemy natomiast komentarze Internautów, dlatego jeśli rzetelnie je przeczytamy, będziemy mogli ustalić, jak szczoteczka sprawdza się w praktyce i przy codziennej pielęgnacji. Produkty, które będą w rankingach na szczycie list, będą prawdopodobnie najlepsze, bo skoro sprawdził się one u innych, u nas raczej też się sprawdzą. W takie możemy spokojnie inwestować, wiedzą, że wydajemy swoje pieniądze w dobrym celu, bo dzięki nim uzyskujemy sprzęt, który zadba o nasze zęby, język i jamę ustną. Od tej pory poranna i wieczorna pielęgnacja będzie dla nas czystą przyjemnością.