Kategoria

Szczoteczki


Czy droga szczoteczka jest warta zakupu?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Szczoteczki 
Tagi: soniczna   elektryczna   szczoteczka soniczna   szczoteczka elektryczna   mycie zębów   zęby   szczoteczka do zębów   szczoteczka  
16 stycznia 2019, 09:14

 

Szczoteczki elektryczne mają to do siebie, że potrafią kosztować naprawdę sporo. Idąc do sklepu stomatologicznego, lub przeglądając asortyment jego sieciowego odpowiednika, z pewnością natkniemy się na szczoteczki, których cena przekracza 700 złotych. Czy oznacza to, że mamy tu do czynienia z naprawdę przyszłościową technologią, która sama nada naszym zębom blask, w ciągu zaledwie kilku sekund? Niezupełnie. Najdroższe szczoteczki to przede wszystkim funkcje smart, a ponieważ podzespoły umożliwiające takie inteligentne działanie swoje kosztują, nietrudno jest zgadnąć, skąd taka wysoka cena. Czy warto jest jednak płacić krocie za szczoteczkę elektryczną?

Niekoniecznie inteligentna

Szczoteczka elektryczna ma to do siebie, że z pewnością jest dużo lepszym wyborem, niż przestarzała i bezużyteczna szczoteczka manualna. Urządzenie to jest prostsze w obsłudze i nie wymaga od nas specyficznych ruchów nadgarstka. Co więcej, osiągana przez nie prędkość pozostawia szczoteczkę manualną w tyle, dzięki czemu łatwo usuniemy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni szkliwa, niwelując tym samym ryzyko powstania paradontozy i innych chorób. Nawet najtańsza szczoteczka elektryczna spokojnie poradzi sobie z myciem zębów.

Dobra szczoteczka powinna nam oferować przede wszystkim czasomierze, informujące nas o konieczności mycia zębów przez dwie minuty, wraz z zachowaniem równomierności, polegającej na szczotkowaniu każdej z czterech partii zębów przez 30 sekund. Takie rozwiązanie znajdziemy nawet w tańszych modelach. Istotny jest też czujnik nacisku, dzięki któremu będziemy wiedzieć, że wkładamy zbyt dużo siły w mycie zębów.

Alternatywne programy pracy to z kolei funkcja drugorzędna, która przyda się tylko niektórym. Osoby o zębach wrażliwych mogą się nią zainteresować, ponieważ tryb delikatnego mycia to coś, co naprawdę się im przyda. Z drugiej jednak strony, dodatki pokroju trybu wybielającego, co do przydatności którego dentyści nie są do końca pewni, są raczej zbędne. Większość osób poszukuje bowiem tylko i wyłącznie takiej szczoteczki, która sprawi się lepiej od manualnej.

Szczoteczka z aplikacją to zatem raczej zbędny dodatek, ponieważ taką samą skuteczność znajdziemy w modelach o kilkaset złotych tańszych. Nie ma sensu wykosztowywać się nadaremno.

Szczoteczka manualna czy elektryczna?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Szczoteczki 
Tagi: soniczna   elektryczna   mycie zębów   szczoteczka soniczna   zęby   szczoteczka elektryczna   szczoteczka do zębów   szczoteczka  
17 sierpnia 2018, 09:00

 

 

Tradycyjna szczoteczka manualna

 

Mimo, że technologia stale gna naprzód wiele osób pozostało wiernymi zwykłej szczoteczce do zębów. To wciąż bardzo popularny produkt, choć odchodzi powoli z rynku, ustępując miejsca modelom elektrycznym. Ma on znacznie niższą skuteczność niż modele bardziej posunięte technologicznie.

By dokładnie wyczyścić zęby szczoteczką manualną należy wykazać się sporym zaangażowaniem i koniecznie stosować prawidłową technikę mycia zębów. Inaczej nie oczyścimy ich z osadu i płytki nazębnej. By mieć zdrowe zęby, trzeba wykonywać szybkie ruchy wymiatające.

Tym, co stanowi ich dużą zaletę jest niewielka cena i łatwa dostępność. Znaleźć je możemy w sklepach ze szczoteczkami. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku niska cena jest ściśle związana z niezbyt wysoką jakością. Używając tej szczoteczki trudniej dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki pokarmów. Ponadto czyszczenie zębów z osadu jest w tym wypadku mniej efektywne.

 

Szczoteczka elektryczna

 

Możemy w tej kategorii wyróżnić dwa rodzaje szczoteczek. Modele, które do złudzenia przypominają szczoteczki manualne. Są one jednak zasilane na baterie, co sprawia, że możemy włożyć mniej pracy w mycie zębów, a i tak będą wyczyszczone dokładniej niż w przypadku szczoteczki manualnej. Takie rozwiązanie spodoba się wszystkim tym, którzy chcą dbać o higienę jamy ustnej, a nie potrafią rozstać się z tradycyjnymi modelami szczoteczek.

Drugi typ stanowią szczoteczki, które posiadają akumulatory ładowane za pomocą podłączenia kablem do kontaktu. Wykonują one ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że także one pomagają znacznie skuteczniej dbać o higienę jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna wykonuje około 5600-8800 ruchów na minutę w czasie kiedy przy użyciu szczoteczki manualnej możemy tych ruchów wykonać maksymalnie 200. Właśnie dzięki temu pozbywają się znacznie skuteczniej osadu i resztek pożywienia.

Należy jednak wspomnieć o kilku wadach, które posiadają szczoteczki elektryczne. Te o ruchach oscylacyjno-rotacyjnych mogą powodować odsłonięcie szyjek zębowych u osób wrażliwych, a nieumiejętne szczotkowanie ma szansę przyczynić się do chorób dziąseł i uszkodzeń zęba.

Jaką szczoteczkę kupić dziecku?
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Szczoteczki 
Tagi: dziecko   do   szczoteczka   szczoteczka do zębów   zębów  
22 czerwca 2018, 09:05

 

Dzieci wymagają od nas szczególnej opieki od najmłodszych lat. To, co dla nas jest oczywiste i naturalne, jak poprawne szczotkowanie zębów chociażby, dla dziecka jest czymś, czego należy nauczyć się od zera. Dzieci nie posiadają bowiem wyrobionych zdolności manualnych, przez co pierwsze szczotkowania muszą się odbywać pod naszym nadzorem. To samo tyczy się pasty do zębów – nie powinna ona zawierać fluoru, ponieważ dziecko zapewne połknie wszystko, zaś składnik ten ma niekorzystne dla zdrowia efekty. Jak powinniśmy zatem zadbać o poprawną higienę jamy ustnej naszej pociechy? Podstawą jest zakup odpowiedniej szczoteczki dla dziecka.

 

Estetyka przede wszystkim…

 

Dorośli na ogół lubią, jak coś wygląda stylowo i efektownie. Z dziećmi ma to jednak znacznie większe znaczenie. Najmłodsi użytkownicy szczoteczek nie będą zwracać uwagi na to, czy włosie jest twarde lub miękkie lub też na to, jak duża jest główka lub jakie końcówki oferuje producent. Zwykła szczoteczka znudzi dziecko, ponieważ nie będzie mu się kojarzyć z zabawą. Dlatego też producenci tych urządzeń decydują się na bajkową estetykę, stawiając na postacie z Gwiezdnych Wojen lub Spongeboba. Kolorystyka i kształt rączki to jednak zaledwie jedna strona medalu – elektryczne szczoteczki dla dziecka oferują chociażby mechanikę zbierania gwiazdek i punktów, a nawet granie melodii i wydawanie dźwięków. Melodie generalnie pełnią rolę timera, który poinformuje dziecko o upłynięciu dwóch minut, które powinno się przeznaczyć na mycie zębów.

 

…ale praktyczność też się liczy

 

Szczoteczka dla dziecka powinna mieć małą główkę i miękkie włosie. Każdy model szczoteczek od renomowanych producentów spełnia te warunki. Niekiedy w zestawie znajdziemy też pastę do zębów pozbawioną fluoru, o przyjemnym owocowym smaku. Nie oznacza to oczywiście, że dziecko musi korzystać tylko i wyłącznie ze szczoteczki dla najmłodszych. Jeżeli posiadamy szczoteczkę elektryczną z kompletem główek, możemy wykorzystać małą główkę o miękkim włosiu, którą następnie użyczymy dziecku. Dzięki temu będzie ono w stanie, koniecznie pod naszym nadzorem, umyć zęby w należyty sposób. Pamiętajmy też o odpowiedniej paście do zębów, która nie może mieć wysokiej ścieralności ani dużego stężenia fluoru. Zęby dziecka wymagają ochrony, lecz na początek powinniśmy stosować jak najdelikatniejsze środki.

Ile ruchów wykonuje szczoteczka soniczna?...
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Szczoteczki 
Tagi: szczoteczki   szczoteczka soniczna  
10 sierpnia 2017, 11:22
Czy normalną szczoteczką do zębów da się jakkolwiek umyć zęby dokładnie? Wiadomo już, że nie jest to możliwe, dlatego naukowcy dążyli do tego, by wymyślić produkt, który lepiej ją zastąpi i zagwarantuje ludziom odpowiedniejsze efekty. Tak powstała pierwsza szczoteczka soniczna, którą na rynek wypuszczono po raz pierwszy w 1992 roku. Od tej zmieniano jej budowę i poszczególne części, by jeszcze bardziej wzmacniać jej produktywność. Początkowo takie szczoteczki wykonywały bowiem kilka tysięcy ruchów nam minutę, a dziś ta skuteczność jest o wiele ciekawsza i lepsza.

Zasada działania szczoteczki

Ile ruchów potrafią zatem wykonać szczoteczki, które obecnie wypuszczane są na rynek i dostępne w sprzedaży? Zależy to od ich odmiany, bo najczęściej wybieranym zastępnikiem zwykłej szczoteczki jest produkty elektryczny, niedziałający aż tak dobrze, jak życzyłby sobie tego jego właściciel. Wykona on bowiem maksymalnie osiem tysięcy ruchów na minutę, co choć jest wynikiem satysfakcjonującym wielu, nie jest osiągnięciem idealnym. Każda szczoteczka soniczna sprawdzi się od tej elektrycznej właściwiej, gdyż osiągnie taką prędkość, że czyszczenie zębów będzie można błyskawicznie wykonać w sposób poprawny. Zazwyczaj urządzenie to wykonuje mniej więcej kilkadziesiąt tysięcy ruchów pulsacyjnych w ciągu minuty, choć ta wartość czasem ulega zwiększeniu. Najlepsze, dostępne już na rynku szczoteczki wykonują do czterdziestu czy nawet pięćdziesięciu ruchów - w tym ruchów pulsacyjnych oraz wymiatających. Czyszczenie zębów jeszcze nigdy wcześniej nie było tak efektywne, jak wygląda dziś, właśnie za sprawą szczoteczek sonicznych. O najpopularniejszych modelach znajdziesz informacje w tym miejscu LINK Warto sprawdzić kilka rodzajów.

Pewne mycie

Każdy, kto chce mieć pewność, że dokładnie i odpowiednio czyści swoje zęby, powinien myć je przy pomocy urządzeń sonicznych. Teoretycznie elektryczne sprzęty też polecane są przez dentystów i nieraz sami ich właściciele potrafią je wychwalać i opisywać w samych superlatywach, ale zawsze wygra z nimi najprostsza nawet szczoteczka soniczna. Nie ma drugiego takiego produktu, który czyściłby zęby równie dokładnie.
Rodzaje włosia szczoteczek do zębów
Autor: jakmyczeby | Kategorie: Szczoteczki 
Tagi: szczoteczka   szczoteczki   szczoteczka do zębów  
15 lutego 2017, 17:28
Chociaż szczoteczka do zębów może być teraz soniczna lub elektryczna, ta tradycyjna i najzwyklejsza dalej nie opuściła jeszcze sklepowych półek, co znaczy, że ludzie dalej są nią zainteresowani i co niektórzy z nich muszą ją kupować. Dzieje się tak z jednego powodu - z powodu jej niskiej ceny, która może wynosić wyłącznie kilka złotych, a czasem i kilkadziesiąt groszy. Jednak i te najpopularniejsze i najprostsze szczoteczki różnią się od siebie wieloma cechami, w szczególności składem i ogólną budową. Każda ma bowiem swoje specjalne włosie, które dostosowuje się do różnych typów uzębienia. 
 
Produkt, który zostaje wypuszczony na rynek, musi być przez swojego producenta dokładnie opisany. Nieraz informacje na jego temat lokowane są na opakowaniach tych towarów, przy czym podobnie dzieje się ze szczoteczkami do zębów. To przy nich za każdym razem znajduje się to jedno słowo, które opisuje dość dokładnie rodzaj włosia, na jakie zdecydował się producent przy wytwarzaniu artykułu. I tak w sklepach dostępne są szczoteczki o włosiu twardym, miękkim oraz półtwardym. Najwięcej jest oczywiście tych ostatnich, bo gdy człowiek nie ma pojęcia, na co rzeczywiście powinien się zdecydować, stara się wybrać coś "pomiędzy", czyli w tym przypadku rzecz ani niezbyt twardą, ani niezbyt miękką.
 
Gdyby jednak przejechać palcem po jej włosiu, można by było stwierdzić, że przypomina ono mocno włosie bardzo twarde. Szczoteczka półtwarda nie będzie znacząco różnić się od tej twardej, co znaczy że równie mocno i szybko podrażni zęby oraz dziąsła, mogąc je poważniej uszkodzić. Zawsze najlepiej więc decydować się na szczoteczkę o włosiu miękkim - dobrze sprawdzającym się przy każdym typie uzębienia.
 
To właśnie dentyści polecili swoim pacjentom, by ci kupowali zawsze szczoteczki o miękkich włoskach. Lepiej nie ryzykować z włosiem półtwardym, które może okazać się bardzo twarde, by potem nie płakać, że zwykłe mycie zębów jest bolesnym i uciążliwym zabiegiem. Dzięki szczoteczce miękkiej na pewno nigdy się tak o nim nie powie.