Szkodliwość fluoru - fakt czy mit?


Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: szczotkowanie   fluor   mycie zębów   pasta do zębów   pasta   próchnica   zęby   higiena jamy ustnej   higiena   ustna   jama  
20 listopada 2018, 09:04

 

Wiele osób krzyczy o szkodliwości fluoru zupełnie jakby była to trucizna, która zabija z czasowym opóźnieniem. Trudno stwierdzić, czy mają zbyt małą świadomość tego, jak ważny jest fluor, czy po prostu są ignorantami, próbującymi wypromować alternatywne rozwiązania. Tak czy inaczej faktem jest, że fluor to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania zębów. Wzmacnia szkliwo, co sprawia, że stają się one bardziej odporne na próchnicę. Skąd zatem pomysł, że fluor może być szkodliwy? W tym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Fluor – co to takiego?

Fluor jest pierwiastkiem, który stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Jak już wspomnieliśmy, wzmacnia on szkliwo dzięki temu, że wpływa na metabolizm płytki nazębnej, co sprawia, że chroni zęby przed wystąpieniem próchnicy. Od tego jaki mamy poziom fluoru będzie zależało przede wszystkim to, w jakiej kondycji są nasze zęby. Nie ulega to nawet najmniejszej wątpliwości. Zbyt mała ilość fluoru prowadzi do wystąpienia pęknięć na powierzchni zębów. Oznacza to, że stają się one mniej odporne na kwaśne środowisko panujące w jamie ustnej. Dlatego tak ważnym jest codzienne dostarczanie fluoru zębom. Najlepiej w tym celu stosować pastę nasyconą tym pierwiastkiem.

Pierwiastek ten znajdziemy także w innych produktach. Jego największym źródłem jest zdecydowanie woda pitna za sprawą tego, że została nasycona fluorkami. Można go znaleźć także w produktach spożywczych. Głownie w herbacie, produktach zbożowych czy rybach.

Fluor – szkodliwy dla zębów czy nie?

Jak każdy pierwiastek, tak i fluor w nadmiarze może powodować wystąpienie skutków ubocznych wynikających z przedawkowania. Najgroźniejszym z nich jest zdecydowanie pojawienie się choroby – fluorozy. Polega ona na tym, że zęby stają się pokryte kredowymi plamami, które z czasem ciemnieją, sprawiając, że uzębienie zaczyna się kruszyć. Jednak, by do tego doszło musielibyśmy pić fluoryzowaną wodę (w Polsce nie jest ona fluoryzowana) i jeść pastę do zębów łyżeczkami. Wiele osób na tyle boi się jej wystąpienia, że stosuje wyłącznie pasty ziołowe, niezawierające tego pierwiastka. Mogą w ten sposób doprowadzić do jego niedoboru, a co za tym idzie – osłabienia twardości szkliwa i obniżenia wytrzymałości kości.

Podsumowanie

Fluor jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na zakup produktów do higieny jamy ustnej. Musimy jednak obchodzić się z nim odpowiednio. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, którzy muszą mieć pastę odpowiednio dobraną do wieku. U młodszych dzieciaków trzeba pilnować, by pasta zawierająca fluor nie była przez nie połykana. Dzięki takiej ochronie zęby zachowają się w dobrej kondycji.