Jak dbać o zęby w ciąży?


Autor: jakmyczeby | Kategorie: Porady 
Tagi: szczotkowanie   mycie zębów   stomatolog   dentysta   higiena jamy ustnej   higiena   ustna   jama   zęby   dziecko   ciąża  
10 grudnia 2018, 08:54

 

 

Okres ciążowy to nie tylko radość, ale też moment, w którym nasze zęby zostają wystawione na ciężką próbę. Ciągłe podjadanie, zaburzenia hormonalne, do tego utrudnione leczenie kompleksowe – czynników, przemawiających za zadbaniem o zęby zanim w ogóle zdecydujemy się zajść w ciążę jest sporo. Znieczulenie stosowane u dentysty może bowiem zaszkodzić płodowi, to samo tyczy się prześwietlania jamy ustnej, celem ustalenia, czy chory ząb da się wyleczyć. Zanim więc zostaniemy mamami, konieczne jest usunięcie wszystkich ubytków i zadbanie o zęby na tyle, aby nie doszło do większych problemów, podczas gdy będą one narażone na większe oddziaływanie kwasów podczas ciąży.

 

Próba ognia

 

Zęby mają to do siebie, że chociaż chroni je niezwykle trudna powłoka, tak bakterie stopniowo potrafią przebić się do ich wnętrza, niszcząc ich strukturę. Dzieje się tak ze względu na dokarmianie drobnoustrojów resztkami jedzenia, z których czerpią one węglowodany. Przetwarzając je, bakterie wytwarzają kwasy, które rozpuszczają koronę zęba. A ponieważ mamy w okresie ciąży podjadają bardzo często, powinniśmy skupić się na spożywaniu zdrowszej żywności, pokroju chociażby jabłek. Nie ma sensu fundować sobie pizzy w samym środku nocy.

 

Kolejnym problemem w okresie ciąży jest też opuchlizna dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów. Stan ten jest, wbrew pozorom, całkowicie normalny i ustępuje samoistnie niedługo po porodzie. Należy jednak zachować pewną ostrożność podczas nitkowania zębów, aby nie podrażnić dziąseł jeszcze bardziej.

 

Innym problemem są też dobrze wszystkim znane poranne nudności. Z ich powodu, na szkliwie osadza się osad, przez który może dojść do jego erozji. Z tego też powodu, należy unikać mycia zębów zaraz po wymiotach. Naturalna powłoka, chroniąca szkliwo przed starciem się, potrzebuje około 30 minut na regenerację. Do tej pory, lepiej jest po prostu wykorzystać płyn do płukania jamy ustnej. Oczywiście bez alkoholu w jego składzie.

 

A jeśli ząb i tak nas boli? W dalszym ciągu wypada iść do dentysty. Współczesny gabinet posiadać będzie odpowiedni sprzęt, dzięki któremu możliwe będzie wyleczenie zębów, bez ryzyka zaszkodzenia dziecku.